EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Víkendová škola v rezervaci temné oblohy

Víkendová škola se pokusila nahlédnout atraktivní vesmírná témata optikou přírodní vědy (fyziky, chemie, biologie a matematiky) a inspirovat učitele základních a středních škol k využívání moderních vzdělávacích materiálů připravených v rámci mezinárodního projektu Povědomí o vesmíru - Space Awareness.

Víkendová škola na chatě Orle

Pro účastníky byl připraven nabitý program, který se zaměřil na praktické dovednosti, které mohou učitelé v různých podobách zařadit do své výuky. Absolventi si vyzkoušeli uvařit kometu, sestrojit mlžnou komoru, ve které mohou studovat radioaktivní záření, konstruovat a střílet rakety s vaječnou posádkou, a soutěžit čí „posádka“ přežije, sestrojit tepelný štít, který ji ochrání před spalujícím žárem při průchodu zemskou atmosférou, hledat v mechu pod mikroskopem želvušky – extremofilní stvoření, která nechráněna přežijí cestu kosmickým prostorem, správně sestavit a zaměřit astronomický dalekohled, pozorovat slunce, planety, hvězdy, galaxie a další objekty hlubokého vesmíru, pracovat s programem virtuálního 3D planetária – Stellarium, který zobrazuje realistickou oblohu, jak ji můžeme přímo pozorovat svýma očima, nebo realizovat myšlenkový experiment s Drakeovou rovnicí na téma – Jsme ve vesmíru sami?

Tvůrčí workshopy se střídaly s přednáškami odborníků z University ve Wroclawi, Přírodovědecké fakulty University Karlovy a Jihočeské University v Českých Budějovicích. Přednášky tematicky doplňovaly a rozvíjely jednotlivé dílny a pozorování noční oblohy. Účastníci si tak vyslechli přednášky o Jizerské rezervaci temné oblohy, Moderní observační astronomii, Extremofilních organismech, Amatérské radioastronomii nebo Hledání mimozemského života. Velmi povedenou součástí programu byl také workhop zaměřený na výměnu zkušeností s využitím  moderních vzdělávacích pomůcek ve výuce o vesmíru mezi českými a polskými pedagogy.

Dopolední a odpolední programy doplňovala fantastická noční pozorování hvězdné oblohy výkonnými dalekohledy a živé radiové relace využívající spojení s mezinárodní kosmickou stanicí ISS, které pro účastníky připravili liberečtí amatérští astronomové a wroclavští radioamatéři.

Volné chvíle využila většina účastníků k procházce po krásné horské stezce, která je zároveň modelem Sluneční soustavy v poměru 1:1000 000. Ve spojení s krásným prostředím, nádhernou temnou noční oblohou, tradiční polskou pohostinností a vydařeným počasím nelze víkendu nic vytknout. Všichni se těšíme, až se zde příští rok s našimi polskými kolegy opět setkáme.

Pokud by Vás výše zmíněné tematické dílny zajímaly, kontaktujte nás. V průběhu roku pořádáme jednodenní semináře, na které je možné se přihlásit.

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora