EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Seminář: Mlžná komora - radioaktivita na Zemi a ve vesmíru

Seminář Mlžná komora - radioaktivita na Zemi a ve vesmíru, který vedl lektor Michal Vodička, se uskutečnil 7. 4. 2017 v Planetáriu Ostrava v rámci celodenního semináře určeného nejen pro učitele fyziky, zeměpisu, chemie či biologie.

Po krátkém instruktážním videu, jak si připravit mlžnou komoru, a představení metodického materiálu, který učitelé mohou využít při výuce s dětmi, se účastníci semináře zapojili do sestavení mlžné komory. Mlžná komora je zařízení, které detekuje radioaktivní záření a s jehož pomocí lze pozorovat radioaktivní přeměnu 232Th.

Učitelé si sami za využití suchého ledu, dvou wolframových elektrod s příměsí thoria, etanolu, plastového akvária a plechů na pečení sestavili mlžnou komoru. V prostředí výparů etanolu uvnitř zařízení pak mohli pozorovat kondenzační stopy částic alfa a beta záření.

Kromě sestavování mlžné komory si učitelé vyzkoušeli, jaké to je nadechnout se CO2, který se uvolňuje při vypařování suchého ledu, a co se stane s PET lahví, když ji naplníte suchým ledem, zalijete horkou vodou a utěsníte.

Michal Vodička