EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Víkendová škola Space Awareness

Česko-polská mezinárodní víkendová škola SPACE awareness – „Povědomí o vesmíru“ se koná v Jizerské oblasti tmavé oblohy  na horské chatě Orle o víkendu 19. – 21. 5. 2017

Škola přinese bohatý program pro učitele základních a středních škol, včetně odborných přednášek vědců, sledování noční oblohy pomocí optických teleskopů a radioastronomie a zejména pak dílnu věnovanou kvalitním a zdarma dostupným vzdělávacím aktivitám a materiálům, které můžete využít pro výuku v rámci různých předmětů pro žáky ve věku 8–18 let. Pracovní jazykem bude angličtina (nezbytná), doplňkově i čeština a polština.

Cena za ubytování a stravu je 1000 Kč. Pedagogové zapojení do evaluace vzdělávacích materiálů projektu SPACE awareness – „Povědomí o vesmíru“ (viz níže) mají stravu a ubytování zdarma. Doprava vlastní (poslední cca 2 km přes česko-polskou hranici od zastávky Kořenov, Jizerka je nutno dojít pěšky). Kapacita je omezená (max. 20 účastníků z ČR), proto neváhejte a zaregistrujte se!

 Vzdělávací materiály a aktivity, které pro Vás připravuje odborný tým projektu SPACE awareness, se týkají důležitých globálních problémů a aktuálních evropských vesmírných misí a jsou rozděleny do 4 oblastí:

1)         Náš nádherný vesmír se zabývá rozlehlostí a krásou vesmíru. Tématem jsou znalosti lidstva o vesmíru a problémy spojené s jeho výzkumem

2)         Naše křehká planeta se zaměřuje na hlavní problémy životního prostředí, na význam družic monitorujících klimatické změny na naší planetě a na to, jaký význam může mít studium jiných planet pro porozumění environmentálním problémům na Zemi.

3)         Navigace v průběhu staletí sledujeme historii navigace. Od evropských průzkumníků 15. století a jejich cest za světovými objevy se dostaneme až k evropskému programu Galileo a jeho významu pro současné potřeby občanů.

4)         Islámské dědictví: cesta myšlenek upozorňuje na to, jak zásadně se ve středověku islámští vědci podíleli na evropském vědeckém pokroku. Vypráví příběh společné historie založené na toleranci a respektu k jiným kulturám.

Vyzkoušejte si konkrétní vzdělávací materiály a aktivity. Budeme rádi, když se zapojíte do evaluace vzdělávacích materiálů vyplněním formuláře

Všem aktivním a inspirujícím pedagogům předem děkujeme, přejeme hodně úspěchů a těšíme se na viděnou o víkendu 19. – 21. 5. v Jizerských horách.