EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

I letos jsme se společně s Vámi dotýkali vesmíru!

V posledních listopadových dnech se na Patejdlově boudě v Krkonoších uskutečnil v pořadí již druhý ročník víkendového semináře pro učitele Sáhněte si na vesmír. A víkend to byl vskutku vydařený!

Seminář se snaží nahlédnout přírodní vědy (fyziku, chemii, biologii, matematiku) vesmírnou optikou a inspirovat učitele základních a středních škol k využití vesmírných témat ve výuce.

Letos byl pro účastníky připraven vskutku nabitý program. Oproti loňskému semináři jsme se zaměřili více na praktickou část, tedy workshopy, které mohou učitelé nyní zařadit do výuky. Absolventi tedy dnes již umí uvařit kometu, sestrojit mlžnou komoru, ve které mohou zahlédnout radioaktivní záření, mohou s dětmi konstruovat a střílet rakety i s posádkou a soutěžit mezi sebou, čí posádka přežije, vědí, že v mechu z téměř jakékoli lokality mohou pod mikroskopem nalézt želvušky, neuvěřitelně odolná stvoření, která ani cesta do vesmíru nemůže rozházet, umí vypočítávat velikost exoplanet a sestrojit dostatečně odolný tepelný štít, který by zabránil koagulaci astronautových bílkovin.

Tvůrčí dílničky byly prokládány přednáškami z úst odborníků ať už z Astronomického ústavu Akademie věd nebo z univerzit. Některé samozřejmě tematicky navazovaly na workshopy. Účastníci si tak vyslechli přednášky O Geometrii a vesmíru, Molekulární biologie ve vesmíru, Detekce exoplanet, Najdeme dříve my mimozemšťany nebo oni nás? nebo Vesmír: co je to za nápad?.

Ve spojení s krásným horským prostředím, příjemným ubytováním a dokonalým počasím nelze víkendu nic vytknout. Na příští rok máme tedy laťku hodně vysoko. I tak se ji budeme snažit překonat.

Pokud by Vás jakékoli výše zmíněné tematické workshopy zajímaly, kontaktujte nás. V průběhu roku pořádáme jednodenní semináře, na které je možné se přihlásit.

Autor Sylvie Kročáková SCIENCE IN - Copywriter

Zobrazit profil autora