EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Space Robotics Workshop v Redu z pohledu účastníka

Ve dnech 3. a 4. června 2016 uskutečnila ESA ve svém centru Redu v Belgii „ Space Robotics Workshop“ pro učitele ze členských zemí ESA. Z České Republiky vybrala ESA Evu Popovou z Dvořákova gymnázia v Kralupech a Vladimíra Váňu ze Střední průmyslové školy elektrotechnické z Ječné ulice v Praze, kteří se poté workshopu zúčastnili. Příjezd účastníků workshopu ve čtvrtek 2.června zkomplikovala stávka na železnici a tak ESA zajišťovala i dopravu z letiště do hotelu Val de Poix a workshop tak mohl v pátek ráno podle plánu začít.

 

Robotika v Redu

Základna Redu slouží především pro komunikaci se satelity, zejména těmi ze systému Galileo. Část základny vyhradila ESA i pro vzdělávání studentů a učitelů. V této části vybudovala  E-robotic lab, což je učebna, v jejímž centru umístila stůl s modelem povrchu Marsu. Ten je ze tří stran obklopen stolky pro účastníky workshopu. Na nich mají k dispozici stavebnice LEGO EV3 a notebooky se software pro programování robotů.

Seminář v pátek ráno zahájila Colienne Demain, která celý workshop vedla a po představení účastníků začal program přednáškou o účelu kurzu a poté přednáškami o tom, jak pracuje LEGO robot, jak ho postavit, aby se coby rover bezpečně pohyboval, jak ho dálkově ovládat a jak ho programovat a jak zpracovávat data, které ze svých čidel produkuje. Poslední páteční přednáška se týkala otázky existence vody na Marsu a zpracovávání dat o teplotě. Zbytek pátečního odpoledne strávili účastníci workshopu v EuroSpace Centru v Transinne nedaleko Redu.

Sobotní dopoledne využili účastníci semináře k exkurzi po základně a prohlídce jejího zařízení pro radiovou komunikaci. Poté následovaly přednášky týkající se experimentů a komunikace robota se Zemí. Nakonec jednotliví účastníci kurzu předvedli činnost svého Lego robota na modelu krajiny Marsu. Jejich úkolem bylo během dvou dní workshopu sestavit a naprogramovat vlastního Lego robota tak, aby úspěšně projel danou trasu v kopcovité pískovité krajině Marsu, na konci trasy vsunul sondu do vrtu, změřil teplotu pod povrchem Marsu a data poslal pomocí světelného signálu do počítače na pracovním stolku. Přitom bylo nutné paprsek z robota nasměrovat na zrcátko u stropu tak, aby dorazil na fotonku u počítače. Tím byla ukončena pracovní část workshopu. Poslední společnou akcí zúčastněných učitelů byla noční prohlídka zámku v Bouillonu.

Z dvoudenního workshopu v Redu si tak učitelé přivezli náměty a zkušenosti pro výuku na své škole, ale i vzorové materiály pro výuku. Další workshop přislíbila Colliene na prosinec letošního roku. Pokud Vás zajímají Lego Roboti, určitě sledujte novinky a přihlaste se!

 

Pro ESERO ČR zprávu napsal Vladimír Váňa.