EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Národní finále CanSat 2016 zná již své plechovkové vítěze.

Jedna hexakoptéra, dva dny, tři porotci, devět týmů, devět plechovek, spousty drátů, větru, slunce, nervozity, úspěchů, ale i zklamání. To vše bylo národní finále soutěže CanSat 2016. 

 

Ve dnech 31. 3. – 1. 4. se na letišti v Jaroměři setkalo devět týmů složených ze žáků středních škola a zájmových technických kroužků v doprovodu svých mentorů z celé České republiky. Přijely prezentovat svou několika týdenní práci, která spočívala ve zkonstruování vlastního, funkčního satelitu o velikosti malé nápojové plechovky, který měl být vypuštěn na svou cestu atmosférou za účelem sběru dat. Data měly týmy vyhodnotit a výsledky následně prezentovat před odbornou porotou.

Národní finále soutěže CanSat 2016

Na čtvrteční program byla plánována prezentace jednotlivých týmů, představení misí a pojmenování cílů, kterých chtěly týmy dosáhnout. Samotné lety byly připraveny na páteční dopoledne. Kvůli nepříznivému vývoji počasí však rozhodli organizátoři po konzultaci s firmou Vertical Images, která pro soutěž poskytla  hexakoptéru a rovněž všech devět letů její tým pilotoval, ke změně programu. Vypuštění satelitů bylo tedy přesunuto na čtvrteční odpoledne. Téměř všechny týmy tato změna v první okamžik zaskočila, nicméně se k tomu postavily statečně a nakonec bylo všech devět satelitů skutečně vypuštěno. Nutno dodat, že hardwarové i softwarové úpravy „plechovek“ probíhaly až do posledních okamžiků před startem. 

 

Dron vynesl satelity přibližně 400 metrů nad zemský povrch. Z této výšky byly minidružice vypuštěny a během svého pádu na padáčku měly plnit povinnou tzv. primární misi (měření tlaku a teploty) a sekundární misi, ve které si týmy mohly vybrat ke sledování libovolné parametry nebo například snažit se přistát na předem zvoleném místě.

 

V pátek v dopoledních hodinách probíhaly v klubovně jaroměřského letiště prezentace misí – průběh přípravné fáze, počáteční myšlenky, nápady, samotná konstrukce. Zároveň představily týmy odborné porotě analýzu dat a výsledků misí, které v předchozím odpoledni naměřily, a závěry, které vyvodily. 

 

Rozhodování poroty nebylo jednoduché, neboť výkony některých týmů byly velmi vyrovnané. Zejména boj o třetí místo byl do posledního okamžiku více než napínavý. Po dlouhé poradě však bylo rozhodnuto o následujícím umístění:

1.místo – RajSat1 (Praha)

2.místo – Ajťáci SPŠOFM (Frýdek-Místek)

3.místo – 7-SAT (Cheb)

4.místo – NoName (SPŠE Ječná)

5.místo – The Almighty Lobsters (Gym. Jana Nerudy)

6.místo – Rapsberry (GaSOŠ Podbořany)

7.místo – Schrödinger's can (DDD Plzeň)

8.místo – PanSat (SPŠST PRAHA)

9.místo – Firefly (Gym. Polička)

 

Pro všechny zúčastněné byly připraveny diplomy a drobné ceny. Tři první týmy dostaly vítězné poháry, perníkové medaile a další ceny - například jednodenní kurz pilotování dronů od firmy Vertical Images, Experimentář a volné vstupenky od Science centra iQLANDIA  Liberci. Vítězové se vydají letos v létě reprezentovat Českou republiku na mezinárodní CanSat finále do Portugalska.

 

Autor Tomáš Kapler SCIENCE IN - experimenty a soutěže

Zobrazit profil autora