EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Národní finále CanSat 2020 zná své vítěze!

Po výrazném odkladu z důvodu epidemiologických opatření se v úterý a ve středu (25. a 26. srpna) konečně uskutečnilo národní finále soutěže CanSat, které se odehrálo na letišti v brněnských Medlánkách a v technologickém parku TechNest. I přes složité období, kterým si prošly týmy v průběhu letošního ročníku, byla kvalita jednotlivých projektů na velmi vysoké úrovni a do poslední chvíle nebylo nic rozhodnuto.

V úterý 25. 8. se od 10 hodiny dopolední začaly na letiště v brněnských Medlánkách sjíždět soutěžní týmy ze všech koutů České republiky. Na letišti bylo k dispozici skvělé zázemí a na týmech bylo vidět, že si jedou finále užít. Bylo se rozhodně na co těšit, v letošním ročníku byly totiž pro změnu CanSaty shazovány nikoliv z dronu, ale z letadla. Do uvolněné atmosféry dorazila Česká televize, která přijela natáčet reportáž a začala vyzpovídávat týmy, které přijely s velmi ambiciózními a efektivními projekty. Po chvíli přijel i Vojtěch Koval z Českého rozhlasu a jakožto každoroční účastník národních finále se těšil, co týmy opět předvedou.

Jakmile byli přítomni zástupci všech 8 soutěžních týmů, mohlo se přejít na úvodní slova před letištní budovou a k následnému losování pořadí startů. V předchozích ročnících nebylo populární číslo 1, na tomto finále hned první čtyři a vytoužená tak byla čísla 5 - 8. Program vypouštění byl totiž rozplánován na dva vzlety letadla, během kterých kopilot naložil 4 první CanSaty najednou a na druhý vzlet s druhou čtveřicí se muselo čekat. Některé týmy tak měly ještě chvíli na případně dodělávky a testy.

Po určení pořadí losem a předání pokynů se týmy odebraly pro své výtvory a vydali se na technickou přejímku, kde byly postupně CanSaty zváženy, změřeny a ověřeny frekvence vysílání. Zde se odhalila kolize frekvencí týmu z Prahy a Vyškova. Naštěstí se podařilo vzlet vyškovského týmu odložit na samostatný let a bez jakýchkoliv penalizací mohl přijít 1. vzlet. Letadlo se efektně vzneslo a po několika okruzích nad vzletovou a přistávací plochou, během kterých pilot s kopilotem nabírali výšku, se v pozemních vysílačkách rozeznělo "Nalétáme na shozy". To neznamenalo nic jiného, než že je letadlo v požadovaných 250 metrech nad terénem a týmy na zemi s nataženými anténami věděli, že se za pár momentů ozve i informace: "Shoz první 3, 2, 1. Teď!" a pak druhý a třetí. Padáky se otevírají, antény v rukách soutěžících trekují sestup a do pozemních stanic přichází drahocenná data.

V první sérii shozů nenastal závažnější problém a týmy se mohly vydat za svými výtvory, které přistály na nejrůznějších místech letiště. Následoval druhý vzlet, který byl rezervován pouze pro Vyškov kvůli kolizi frekvencí a naštěstí ani tam nenastal závažnější problém. Mohlo se jít na oficiálně druhou čtveřici soutěžních týmů.

U technických přejímek druhé várky nastalo pár výraznějších pochybení ve váze a rozměrech jednotlivých sond a byly tak udělovány i penalizace. Poslední měl přijít na řadu tým z Pardubic, který se v rámci národního semifinále umístil na prvním nepostupovém místě a na finále se dostal odstoupením ostravského týmu pár dní před finále. Tým hozenou rukavici ale sebral a snažil se svou sondu zprovoznit v rekordně krátkém čase. To se bohužel nepodařilo a tým se nakonec rozhodl neletět.

Další komplikace ale zaznamenal třeba tým StratoCan, kterému těsně před vzletem vypadla telemetrie. Letadlo nakonec tedy vzlétalo opět pouze se 3 plechovkami opatřenými padáčky, kde jedna z pozemních stanic nepřijímala data. Dva shozy v pořádku, ale stratosféričtí frýdečáci si museli snad vylosovat Černého Petra, když se jejich CanSat po vypuštění vydal k zemi v několik samostatně padajících kusech. Dodnes nevím, jestli nastala kolize s křídlem, či nikoliv. Týmy se vydaly pro své výtvory a již cestou řešili, na co se během svých závěrečných prezentacích druhý den zaměří.

Fotogalerie z 1. dne z letiště v brněnských Medlánkách

Program druhého dne začínal již v 8:30 ráno v prostorách TechNest, kde sídlí i generální partner soutěže SAB Aerospace, a které se nachází pouhé 2 kilometry vzdušnou čarou od letiště. Týmy dorazily s připravenými prezentacemi, během nichž se snažili přesvědčit odbornou porotu o tom, že právě oni si zaslouží odvést hodnotné ceny spolu s nově vzniklým putovním pohárem pro vítěze. Pořadí prezentací se drželo vylosovaného pořadí z předchozích dní a týmy měly na svou prezentaci 10 minut. Porota se mohla doptávat až 5 minut s možností využití otázek z publika, které mohlo využít aplikaci sli.do.

První šel dle losu na řadu tým GykovySat z vyškovského gymnázia, který na svém projektu pracuje již od minulého ročníku a je zaměřen na obrovskou propagaci ekologicky zaměřených cílů s technologickým přesahem na měření primárně znečištění ovzduší a koncentrace určitých plynů v atmosféře. Moc pěkným řešením byly flexibilní solární panely o obstojné velikosti. Společně s atraktivně vypadající závěrečnou zprávou bral tým stříbrnou příčku.

Hned za stříbrným Vyškovem nastoupili vítězové z GJN Aerospace z Prahy. Netradiční mise, která měla za cíl monitoring špačků v okolí sadů a vinic s využitím dvou kamer umístěných na sondě a 3D trackingu pádu, byla sice přijata s jistou nejistotou, ale bezproblémový průběh mise s řadou doložených testování, záložních řešení a 70 stránkové závěrečné zprávě, která byla napsána s velkým citem a sofistikovaně, přesvědčila porotu o zaslouženém prvenství týmu z Gymnázia Jana Nerudy v Praze.

Třetím v pořadí byl nejmladší tým Úvaláci z MDDM Úvaly, který přišel jako již v minulém roce s velmi originálním projektem. Tentokrát KPZ, tedy krabiček poslední záchrany. CanSat tak mimo odesílání údajů o poloze a o stavu okolního prostředí nesl ve svých útrobách sirky, tablety nebo termo fólii. Sonda by tak mohla teoreticky najít reálné využití. Reprezentanti Úval obsadili skvělé 6. místo.

Bramborovou medaili bral tým z Gymnázia Josefa Jungmanna z Litoměřic, tým LitoSpace. Postoupili sice z posledního postupového místa ze semifinále, ale bezchybný průběh mise, zdařilá prezentace a LEGO-pilotovaná sonda s astronautem Pepou a Geiger-Müllerovým počítačem částic vystřelila Litoměřice kousek pod pódiová místa.

Tým z již matadorské Střední odborné školy z Břeclavi s jedinou soutěžící ženou finálových dní se zaměřil na detekování radiace s využitím fotodiody. Především však porotu zaujala velmi detailně a dobře odvedená hardwarová práce na velmi malých dílech sondy. Tým zároveň do své sondy zakomponoval malá flexibilní křidélka, kterými se snažil stabilizovat pád na padáku. Fsociety00.info brali pěkné 5. místo.

Kdo zažil prezentaci týmu OG Sat minulý rok, tak se již těšil, s čím přijde první z dvojce týmů z Frýdku-Místku tentokrát. Očekávání byla naplněna v podobě předčítání pohádky o odvážných bojovnících z místecké průmyslovky v čele s panem učitelem a o Lýkožroutu Smrkovém, proti kterému se tým vydal do boje. S využitím umělé inteligence tým přes svoji aplikaci vyhodnocoval nejvhodnější stromy k výsadbě a jejich semena měl CanSat následně z výšky během pádu vypouštět. Bronzová medaile a 3. místo.

Smolaři z dne prvního a v pořadí druzí zástupci SOŠ a VOŠ ve Frýdku-Místku měli graficky velmi zdařilou prezentaci, ve které se snažili prodat vývoj jejich CanSatu, který prošel minimálně třemi úplnými změnami. Očekávání poroty, že tým přijde s diagnostikou problému z 1. dne, se bohužel nevyplnila a tým dokonce i po upozornění natáhl svou prezentaci na více než 15 minut a za to se bodů navíc nedočkal. StartoCan bral předposlední 7. místo.

Hrdinové z Pardubic, kteří po urputném boji na letišti nedokázali sondu zprovoznit se ale dočkali obrovské pochvaly ze strany poroty za jejich prezentaci, ve které ukázali jak všestranné jsou jejich aktivity a že u projektu CanSat to rozhodně nekončí. Celý projekt byl koncipován velmi různorodě a data z CanSatu s využitím infračervené kamery měla sloužit jako doplnění pro jejich celkový výzkum, který se odehrával nejenom ve stratosféře, ale i přímo na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Kvůli minimálnímu bodovému zisku z letiště to sice stačilo pouze na poslední 8. místo, ale potenciál v projektu UT-Sat_2020 viděla porota obrovský.

Fotogalerie z 2. dne z prostor SAB Aerospace

Výhercem se tak stal tým GJN Aerospace z Gymnázia Jana Nerudy v Praze, který hned další den čekalo vystoupení ve Studiu 6 České televize (od 1:50). Bohužel díky epidemiologickým opatřením bylo evropské finále 2020 zrušeno a Česká republika nebude vysílat reprezentanta do mezinárodního klání. Ve středu 26. srpna tak ročník soutěže CanSat 2020 skončil. Nesmírně děkujeme všem účastníkům, vedoucím učitelům a partnerům, že nad soutěží během složitého období nezlomili hůl a vše mohlo proběhnout bez větších komplikací.

Více informací o soutěži najdete ZDE.

Výsledky a fotogalerie týmů při vyhlášení vítězů
Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora