EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Český tým z Roudnice nad Labem vyhrál Moon Camp Challenge

V soutěži Moon Camp Challenge mají žáci ve 2 - 6 členných týmech za úkol ve dvou věkových a obtížnostních kategoriích navrhnout a 3D vymodelovat měsíční základnu, která udrží naživu minimálně 2 astronauty. A český tým VOJA, s názvem zvoleným podle prvních písmen křestních jmen jeho členů, zvítězil v kategorii Explorers, do 14 let.

Vojta Dvořák a Honza Vávra jsou sousedy v Roudnici nad Labem, a protože jsou velkými fanoušky kosmonautiky a zájemci o vesmír, rozhodli se, že se do soutěže zapojí i přesto, že v životě neviděli 3D modelovací program. Pustili se tak do práce a doufali alespoň v čestný certifikát, který obdrží každý soutěžní tým, který splní hlavní kritéria. To by ale nebyli Vojta s Honzou, aby neproseděli celé týdny u 3D modelovacího softwaru Tinkercad, který je pro úroveň Explorers určen a aby se jej nenaučili téměř mistrovsky ovládat. Stalo se tak, že kluci skvěle spojili své znalosti z přírodně-vesmírných věd s technickou zdatností 3D modelování.

Kluci si jasně položili několik základních otázek, jejichž zodpovězení jim pomohlo postupovat systematicky a bez zbytečných zádrhelů postupovat ke kýženému modelu s promyšlenými funkčními prvky. Výsledkem tak je základna, která je určena 6 astronautům, jejichž bezpečí měli mladí vesmírní architekti na prvním místě. Aby obyvatele Měsíce ochránili před nebezpečnou radiací ze Slunce, dopadajícími mikrometeority nebo velkými výkyvy teplot, umístili hlavní část základny do měsíčního podzemí. Aby byly zajištěny dodávky vody a díky její elektrolýze tak i kyslíku pro dýchání, lokalizovali toto lunární sídlo do bezprostřední blízkosti k jednomu z hlubokých kráterů poblíž jižního pólu Luny, které jsou bohaté na vodní led.

Výborným a zároveň velmi kreativním také bylo řešení získávání jídla. Třináctiletí žáci roudnických základních škol si moc dobře uvědomovali, že soběstačnost základny v pěstování jídla je velmi optimistická myšlenka, a tak počítali s tím, že bude část jídla dovážena ze Země. Aeroponická laboratoř s pěstovaným salátem, ředkvičkami a dalšími rostlinami zde však měla samozřejmě své místo. Nemohl chybět ani experimentální skleník na povrchu, ve kterém se měly testovat tzv. tomtaty - kříženec brambor a rajčat. Aby zajistili astronautům i příjem masa, byl v laboratoři vymezen prostor pro akvárium, pro chování ryb.

Celému komplexu dodávají energii solární panely na povrchu, které ovšem mají i svou zálohu v podobě radioizotopového generátoru v bezpečné vzdálenosti od ubikací. Nechybí společenská místnost, tělocvična, přechodové moduly, telekomunikační paraboly nebo měsíční vozítka. Zkrátka komplexnost a jistým způsobem i realizovatelnost základny vysloužila klukům úžasné 1. místo v konkurenci 135 týmů z 24 zemí světa.

Na celý vítězný projekt týmu VOJA se můžete podívat ZDE.

Odměnou jim tak jsou nejenom 3D tiskárny a další ceny od partnerů soutěž, kterou pořádá Evropská kosmická agentura ESA ve spolupráci s Autodesk a Airbus, ale i telekonference s astronauty Samanthou Cristoforetti a Lucou Parmitanem, která se uskutečnila 3. června za přítomnosti České televize a Českého rozhlasu.

Reportáž v Událostech České televize

Článek na Českém rozhlasu

Reportáž v Hlavních zprávách CNN Prima News (od 25:30)

Živý vstup ve Studiu 6 České televize

Článek na stránkách České televize

Již se připravuje další ročník Moon Camp Challenge 2020/2021, kde budeme doufat v další skvělá umístění českých týmů i v úrovni Pioneers do 18 let, kde se modeluje s využitím softwaru Fusion 360.

Více informací naleznete ZDE nebo na webu soutěže samotné www.mooncampchallenge.org

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora