EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Vesmírní architekti-Stavíme základnu na Měsíci; část 1.

Evropská kosmická agentura ESA dává dětem do 18 let ve 2 - 6 členných týmech možnost se do 7. 5. 2020 zapojit do soutěže Moon Camp Challenge, ve které mají za úkol navrhnout a v počítačových programech Tinkercad nebo Fusion 360 vymodelovat základnu na Měsíci, která musí podporovat životní funkce pro minimálně 2 astronauty.

Soutěž má tři úrovně podle věku a obtížnosti:
1. Discovery (nesoutěžní úroveň do 18 let s využitím Tinkercad; cenou je certifikát)
2. Explorers (soutěžní do 14 let s využitím Tinkercad; ceny: 3D tiskárny apod.)
3. Pioneers (soutěžní do 18 let s využitím Fusion 360; ceny: 3D tiskárny apod.)

Tato výzva je komplexní, a tak abychom dětem pomohli, připravili jsme 2 online kurzy. Ty budou zaměřeny primárně na úroveň Explorers, ale zúčastnit se jich mohou děti až do 18 let.

V první část je převážně teoretická a účastníci se během ní dozví důležité informace o Měsíci a o úskalích spojených s životem na něm.
V druhé části se naučí základy modelování v online modelovacím programu Tinkercad. (Uskuteční se 9.4.2020 od 16:30 - Pokud jste v registraci do 1. části uvedli zájem i o část 2., nemusíte se do něj registrovat) 2. ČÁST Vesmírných architektů

  • KDY: 2. 4. 2020 v 16:30; délka 45 - 60 minut
  • KDE: Online kurz přes webovou místnost ZOOM (Odkaz pro přihlášení obdržíte na e-mail v den kurzu ve 13:00 - není třeba nic instalovat nebo stahovat)
  • KDO: Děti do 14 let
  • REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ

DĚTI REGISTRUJE ZÁKONNÝ ZÁSTUPCE NEBO OSOBA STARŠÍ 18 LET. Pakliže registrujete více dětí, proveďte více registrací. Mají-li děti už vytvořený tým o dvou až šesti členech, uveďte prosím do poznámky registrace jména. Rodinné týmy nejsou problém.

Registrace na tento online kurz jsou otevřeny do 2.4.2020 do 12:00. Ve 13:00 vám dorazí instrukce společně s přístupem do online místnosti.

V případě dalších dotazů se neváhejte obrátit na lektora, který kurz povede:
Jan Spratek, tel.: 731 435 236, e-mail: spratek@sciencein.cz

Více informací o soutěži v češtině ZDE nebo na oficiální stránkách soutěže: mooncampchallenge.org

Anotace lekce:

"Měsíc je jedinou přirozenou družicí Země a jediným mimozemským tělesem, na kterém vstanula lidská noha. Naposledy po něm člověk kráčel před 48 lety. Vrátíme se tam někdy? Opět se tam zastavíme jenom na pár dní nebo tam zůstaneme? Co tam budeme dělat? Poznejme Měsíc tak jako nikdy předtím a připravme se na problémy, které bude potřeba vyřešit, pokud bychom se na Luně chtěli usadit. Co tam bude lidský druh jíst, pít, dýchat a kde vůbec bude přebývat? V prvním ze dvou online kurzů si na většinu otázek odpovíme a v jeho druhé fázi se společně naučíme v softwaru Tinkercad modelovat Měsíční základnu, kterou v rámci výzvy Moon Camp Challenge odešleme do Evropské kosmické agentury ESA, která vybere ty nejkvalitnější a nejpromyšlenější návrhy a modely. Staňte se těmi, jejichž základna jednou bude stát na Měsíci nebo ještě dál. Staňte se vesmírnými architekty!"

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora