EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Moon 50: Zpátky na Měsíc

V sobotu 20. července ve 22:17 místního času odstartuje Žižkovská věž na Měsíc.

Tříčlenný tým astronautů z Apollo 11 dosáhl v červenci 1969 malého kroku pro muže, zato velkého skoku pro lidstvo. Po 50 letech od prvního přistání člověka na Měsíci odstartuje legendární raketa znovu, tentokrát z Žižkovské televizní věže v Praze.

Věž je podobná původní raketě svým tvarem i rozměry. Apollo 11 vynese do vesmíru pomocí speciálního videomappingu za burácení raketových motorů a v oblaku kouře.

Happening Moon 50: Zpátky na Měsíc připomene celou vesmírnou misi – start rakety, pobyt astronautů na Měsíci a jejich přistání v Tichém oceánu. Doprovodné akce představí program Apollo od projevu prezidenta J. F. Kennedyho v roce 1961 až po poslední let na Měsíc v roce 1972.

Pražský happening je ojedinělou akcí, a to i v celosvětovém měřítku. Vznikl naprosto spontánně z nadšení několika přátel, kteří chtějí oslavit tuto jedinečnou událost v lidských dějinách.

Start žižkovské rakety se bude opakovat ve stejný čas také v neděli 21. července.

PROGRAM:

17: 45 Projekce: Poslední let Petra Ginze

Filmová projekce neuvěřitelného příběhu malého židovského kluka, jeho toulání po Měsíci a jeho obrázku, který dnes létá na orbitu. (71 min)

19:00 Ze Země na Měsíc a zpátky s Jakubem Kohákem a hosty

Vystoupí Jakub Rozehnal, ředitel Planetária hl.m. Prahy, prof. Petr Kulhánek, popularizátor astrofyziky, Jan Spratek z Evropské kanceláře pro vzdělávání o vesmíru a další významní hosté. Hudební doprovod proběhne pod taktovkou Pražského filmového orchestru.

22:17 Videomapping: Start obří rakety Saturn V

Vypuštění Apolla 11 na objevitelskou pouť vesmírem a následné přistání na Měsíci... A to přímo před našimi zraky.

22:50 Noční silent kino: In the Shadow of the Moon

Filmová projekce (100 min)

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora