EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Úspěch českého týmu na evropském finále soutěže CanSat 2018!

Českému středoškolskému CanSat týmu z pražského Gymnázia Opatov se podařil historický úspěch.

Jejich Závěrečná zpráva z evropského finále se stala, společně s maďarskou a polskou, tou nejlepší v Evropě!

Tým Hatalom z Gymnázia Opatov

Na přelomu června a července 2018 se na Azorských ostrovech uskutečnilo evropské finále středoškolské soutěže CanSat, na které naše kancelář vyslala vítěze národního kola, tým Hatalom z pražského Gymnázia Opatov.

Jejich mise byla velmi technologicky náročná. To se bohužel projevilo při samotném finále, kdy se našim gymnazistům nepodařilo oživit klíčové systémy satelitu. Neúspěchem v hlavní soutěži to však v soutěži CanSat nekončí. Týmy mají za úkol vyhotovit Závěrečnou zprávu, kde zhodnotí a popíší celou svou misi. A to celé v anglickém jazyce.

Mise byla zaměřena na měření podmínek pro existenci života na exoplanetě. Mnoho dalších vlastností prostředí bylo dopočteno skrze vlastní klimatický model a nakonec byl kultivován život ze vzorku půdy, který odebralo rypadlo, jež bylo mechanickou součástí jejich miniaturního satelitu. Existence života a průkaznost metody byla dokázána Gramovou metodou.

Po půl roce čekání, kdy odborná porota, složená z odborníků z ESA, procházela zprávy všech zúčastněných týmů, jsme konečně obdrželi verdikt, který nikdo nečekal. Zpráva, týmu Hatalom, byla zařazena do TOP 3 nejlepších v celé Evropě! A je důležité dodat, že ESA v hodnocení Závěrečných zpráv nevyhlašuje 1., 2. a 3. místo.

Hodnocení porotců k Závěrečné zprávě české reprezentace: "Report týmu Hatalom byl strukturován jako profesionální vědecká výzkumná práce, psaná sofistikovaným stylem." 

Kvalitu práce můžete posoudit sami. My jsme na celý tým Hatalom nesmírně pyšní!

K nahlédnutí zde: Závěrečná zpráva týmu Hatalom

Více informací o středoškolské soutěži CanSat: Postav svůj satelit, naleznete zde.

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora