EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Science to Go s ESERO Česká republika

Cílem projektu Science to Go je zpřístupnit nejnovější úspěchy přírodních věd široké veřejnosti. Věda je prezentována populární formou pochopitelnou pro každého, kdo má zájem chápat. Přednášející jsou doktorandi, popularizátoři vědy a mladí vědečtí pracovníci – lidé, kteří jsou v centru vědeckého dění. Science to Go je zároveň skvělou příležitostí i pro ně, neboť jim dává možnost představit laikům obor, kterým se zabývají. Navíc jim odezva fascinovaných posluchačů dává nové nadšení do práce.

Tradiční série 3 minipřednášek bude tentokrát i s naším zastoupením. Na místě vám s pomocí dostupných ingrediencí vyrobíme napodobeninu kometárního jádra, na kterém si vysvětlíme řadu fenoménů, které jsou s kometami spojeny.                                              Život komety: Kometa to Go

Vstup a přednášky jsou samozřejmě ZDARMA

KDY: 12. 2. 2019, od 19:00 hodin

KDE: Skautský institut, Staroměstské náměstí 4, Praha 1

     19:00 - Život komety / Jan Spratek (ESERO Česká republika)

Již máme celkem dobrou představu o tom, z čeho se komety skládají a jsme ji tak schopni vytvořit i v našich pozemských podmínkách. Kometa to go - uvaříme kometu a pokud se podaří, každý si bude moci kousek odnést s sebou. Z čeho se komety skládají? Kde vznikají? Jaké jsou jejich oběžné dráhy?

     19:30 - Supervulkány / Prokop Závada (Geofyzikální ústav AV ČR)

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou za každých zhruba deset až sto let, existují sopky, které explodují jednou za desítky až sta tisíce let a tyto výbuchy mají ohromnou ničivou sílu. Takové sopky jsou schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky a můžou způsobit výrazné změny globálního klimatu na několik desítek let. Tyto sopky můžeme nazvat jako supervulkány. K explozím supervulkánů na Zemi dochází jednou zhruba za deset tisíc let. Z téměř dvaceti supervulkánů na Zemi je sledován především supervulkán v Yellowstonu (Wyoming, USA) a Campi Flegrei (Itálie).

     20:00 - Predikce zemětřesení pomocí družic / David Píša (Ústav fyziky atmosféry AV ČR)

Francouzská družice DEMETER (2004-2010) byla prvním satelitem, který se zaměřil na zkoumání možných elektromagnetických signálů pocházejících od zemětřesení. Jak se takové signály měří a hledají? Jaké signály předcházející zemětřesení byly objeveny? Je možné předvídat zemětřesení pomocí družicových měření?

Autor SCIENCE IN SCIENCE IN - ESERO

Zobrazit profil autora