EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Astro Pi Challenge: Pošli svůj kód do vesmíru!

Poslat svůj vlastní experiment na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS nikdy nebylo jednodušší. Sedni s kamarády k počítači a naprogramujte spolu experiment, který poběží ve vesmíru na mikropočítačích Astro Pi.

Pokud nemáš s programováním žádné zkušenosti, nevadí! Tato challenge myslí na vše!

Italský astronaut Luca Parmitano tě zve k dalšímu ročníku Astro Pi Challenge

Projekt Astro Pi Challenge pořádá ESA Education a ESERO ve spolupráci s Raspberry Pi Foundation.

Žákům nabízí jedinečnou příležitost provádět, s pomocí počítačů Raspberry Pi (Astro Pi), experimenty v prostředí mikrogravitace - na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Ed a Izzy, dva počítače Astro Pi, jsou vybavené sadou senzorů monitorující prostředí.

Čtvrtý ročník Astro Pi Challenge začal a vy se můžete opět zapojit do dvou úrovní: Mise ZERO a Mise SPACE LAB. Abychom vám s oběma úrovněmi maximálně pomohli, připravili jsme dva hackathon, na kterých žákům s tvorbou pomůžeme. Čtěte níže.

Mise ZERO

Týmy 2–4 žáků do 14 let pod vedením učitele napíší jednoduchý program, kterým zobrazí libovolnou zprávu pro astronauty na ISS. Není nutné žádné speciální vybavení ani programovací schopnosti. Všem, kdo se přihlásí a splní pravidla, poběží jejich kód ve vesmíru! Každý žák obdrží certifikát, že jeho kód běžel ve vesmíru!

V rámci oslav Czech Space Week 2019 proběhne ve čtvrtek 14.11. v Praze celodenní workshop pro děti do 14 let, během kterého jim pomůžeme napsat kód, díky kterému se jejich pozdravy dostane až do vesmíru na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Všechny informace a registrace naleznete ZDE.

Časová osa Mise Zero 2019/2020

Ke stažení: PROPOZICE | NÁVOD POSTUPU

Další důležité informace jsou na webových stránkách Astro Pi. Pakliže jste zaregistrováni, váš tým má svůj kód týmu a začali jste tvořit kód v jazyce Python, zkontrolujte a zašlete jej ZDE.

 

Mise SPACE LAB 

Mission Space Lab je určen starším žákům do 19 let v týmech po 2-6, s podporou dospělého. Úkolem je navrhnout a naprogramovat experiment, který poběží na Astro Pi počítačích. Nejlepší pokusy budou realizovány na ISS a týmy pak budou mít možnost analyzovat a reprodukovat výsledky. PROPOZICE ZDE (english)

Časová osa Mise SpaceLab ročníku 2019/2020

Jak dopadl Astro Pi Hackathon? Kdo vyhrál a jaké to bylo? Dočtete se ZDE.

Týmy již podaly své návrhy pro experimenty ZDE (v angličtině) a nyní čekají, jestli budou vybráni do Fáze 2.

Podaří se vašemu týmu letos úspět, jako se to podařilo týmu Derdio? ČLÁNEK

Poznámka: Každý rok se koná seminář pro vedoucí týmů (nejčastěji učitele), zaměřený na práci s Astro Pi. Letos se uskutečnil 7. října v Praze na ČVUT. Pro příští ročník jej budeme určitě opět realizovat a to na začátku října 2020.

 

Více informací:

Experimentovat s programováním Raspberry Pi můžete díky Trinket a Raspberry foundation zde na EMULÁTORU.

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru, ať nezmeškáte příští start projektu a informace o dalších soutěžích a akcích!

Oficiální stránky soutěže ASTRO PI CHALLENGE v angličtině.

Autor Jan Spratek ESA-ESERO - space science educator

Zobrazit profil autora