EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

Uskutečnili jsme videokonferenční spojení České republiky s vesmírnou stanicí ISS!

V pondělí 4. prosince 2017 v 16.40 hodin proběhlo v budově Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí historicky první veřejné videokonferenční spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS z území České republiky. Akci organizovala společnost SCIENCE IN v rámci projektu ESERO CZ (Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury), jehož je fakulta Elektrotechnická ČVUT partnerem.

Celoodpolední program pro učitele a žáky středních a základních škol byl sestaven z přednášek a pokusů zahrnujících témata vesmír, raketové technologie, mimozemský život a fyzika. Mezi vystupujícími byli zástupci SCIENCE IN, Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, ESA, Astronomického ústavu AVČR, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Univerzity Karlovy. Na závěr akce vystoupila skupina ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky). V předsálí vyrostlo mobilní palnetárium a malá laboratoř virtuální reality.

V 16.40 hodin došlo k samotnému spojení s vesmírnou stanicí ISS. Čeští učitelé položili Paolovi tři otázky. Videohovorem se s astronautem spojila také Itálie, Rakousko a Finsko; celý rozhovor trval 20 minut.

Sál Zengerovy posluchárny byl zaplněn učiteli a žáky, kteří odcházeli nadšeni. Za skvěle odvedenou práci technicky značně náročné akce děkujeme všem technikům z ČVUT.

O události informovali: Česká televize, blesk.cz, ceskenoviny.cz, tyden.cz, irozhlas.cz, seznam.cz, nebo iHNed.cz.

Záznam hodinového spojení s ISS si můžete pustit ZDE

Na záznam celého odpoledního 5tihodinového programu včetně přednášek a demonstračních pokusů se můžete podívat ZDE.

 

ESERO Česká republika děkuje za podporu Nadaci Depositum Bonum, která finačně podpořila tuto akci.

Autor Tomáš Kapler SCIENCE IN - experimenty a soutěže

Zobrazit profil autora