Aktualizace CanSatu!

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemie musíme zatím bohužel setrvávat v
on-line prostředí - úvodní workshop pro mentory proběhne proto formou
telekonference, a to zhruba v polovině dubna
Aktualizace k Misi X!

Evropská vesmírná agentura zvažuje prodloužení letošní uzávěrky projektu Mise X.
Předběžný odhad je konec července, o přesném datu ESA rozhodne v blízké budoucnosti a budeme o něm informovat.
Poslední týden pro registrace do soutěží!

Již pouhý 1 týden zbývá pro registraci vašich školních týmů do soutěží CanSat a Climate Detectives. Více viz
Program ESERO aktivit v rámci Czech Space Week

V týdnu od 8. do 14. listopadu probíhá Czech Space Week 2020 – největší festival kosmických aktivit v ČR. Letos bude kvůli pochopitelným omezením výhradně online, celý program můžete sledovat zdarma.
My, jako vzdělávací kancelář Evroské vesmírné agentury (ESA) na této akci tradične nesmíme chybět, připravenu máme celou řadu akcí pro školy, učitele, žáky, i ostatní fandy do vesmíru.
ESERO home-office!

Vzhledem k Covidové situaci jsme nuceni dočasně přerušit všechny fyzické akce, ve spolupráci s ESA Education se budeme snažit transformovat většinu plánovaného programu do on-line podoby.
Projekty a soutěže pro školní rok 2020/2021

Nová sezóna unikátních soutěžních projektů s Evropskou kosmickou agenturou ESA pro školní třídy a jiné vzdělávací skupiny je opět tady.
Naučte se programovat posláním svého kódu na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, naučte se 3D modelovat v rámci Moon Camp Challenge, trénujte jako astronauti, sestrojte vlastní sondu nebo přijďte s vlastním environmentálním projektem.
Národní finále CanSat 2020 zná své vítěze!

Po výrazném odkladu z důvodu epidemiologických opatření se v úterý a ve středu konečně uskutečnilo národní finále soutěže CanSat, které se odehrálo na letišti v brněnských Medlánkách a v technologickém parku TechNest. I přes složité období, kterým si prošly týmy v průběhu letošního ročníku, byla kvalita jednotlivých projektů na velmi vysoké úrovni a do poslední chvíle nebylo nic rozhodnuto.
Vítězství si ale nakonec z Brna odvezl tým GJN Aerospace z Gymnázia Jana Nerudy v Praze.
Pilotní seminář nové metodiky na téma 3D tisku

V období letních prázdnin se v Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskutečnily v rámci Science campu hned 2 pilotní semináře k nově připravované metodice na téma 3D tisku.
Pilotní seminář byl součástí dvou turnusů Science campů (táboru pro podporů nadání) pro děti 12-14 let.
Experiment na ISS týmu z Pardubic vybrala ESA mezi nejlepší v Evropě

Na hackathonu pořádaném naší kanceláří skončili sice až na 3. místě, ale to čtyřčlenný tým s názvem Pardubice Pi ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích vůbec neodradilo a do svého experimentu, který se dostal na Mezinárodní vesmírné stanici ISS se pustili s o to větší vervou.
Jejich experiment a závěrečnou zprávu vyhodnotila odborná porota Evropské kosmické agentury ESA za jednu z nejlepších v Evropě.
Vesmírný seriál KOSMIX pro děti s tématickými omalovánkami

Od 6. ledna do 29. června běžel na dětském kanále České televize ČT :D 26-dílný animovaný seriál pro děti o vesmíru s názvem KOSMIX. Hlavním hrdinou v něm je robůtek Kit, který se rozhodl prozkoumat celý známý vesmír.
Naše kancelář se odborně podílela nejenom na tvorbě scénáře a my tak doufáme, že osloví i starší generace a učitele. Nyní můžete dětem stáhnout i tématické omalovánky z Kitových příběhů.
Když se Země chvěje, příběh seismické vlny - geofyzika v komiksu

Ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR a Planetum vznikla unikátní vzdělávací pomůcka, komiks o vzniku seismických vln. Žákům 1. a 2. stupně ZŠ je tak téma zemětřesení vysvětleno netradiční příběhovou formou a seznámí čtenáře s geofyzikálními pojmy a jevy, které se v oboru věd o chování Země objevují.
Znáte rozdíl mezí P-vlnou a S-vlnou? Kde je seismická vlna nejrychlejší a kde v nitru Země nejpomalejší? To se dozvíte v 1. ze 3 dílů komiksových příběhů.
Na počítačích Astro PI na ISS letos běželo 251 českých programů!

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS se nachází 2 mikropočítače, které mohou děti ve dvou věkových a obtížnostních kategoriích programovat v rámci Astro Pi Challenge a letos se českým dětem podařilo na oběžnou dráhu poslat 251 programů a experimentů.
V rámci Mise Space Lab, která je určená do 19 let, proběhlo na oběžné dráze 9 experimentů. V rámci Mise Zero, která je určená do 14 let, proběhlo 242 programů. V obou příkladech se jedná o historická maxima.