EUROPEAN SPACE EDUCATION RESOURCE OFFICE

A collaboration between ESA & national partners

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury

CanSat

I ty největší sny se plní po dosažení malých, postupných krůčků. Sníte-li o prozkoumávání vesmíru či vyslání vlastního satelitu do vesmíru, proč nezačít s CanSatem? CanSat je malou napodobeninou skutečné družice, která má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy od baterie, přes vysílací zařízení až po samotné senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně tak jako jejich velké vzory, získat určitá data pro další analyzování. Data získávají po vystřelení raketou nebo vypuštěním z jiného nosiče (např. letadla či balonu) do přibližně kilometrové výšky a při následném řízeném sestupu s pomocí padáku a bezpečném přistání. Cílem je získaná data analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.

 

Soutěž má v každé členské zemi ESA své národní kolo, jehož vítěz postupuje do evropského finále. Historicky prvního ročníku národního kola v České republice se zúčastnilo celkem 9 týmů od Chebu po Frýdek-Místek. Na zprávu, jak celé finále proběhlo se můžete podívat zde a nebo na videu níže. 

CanSat ročník 2018 přijímá přihlášky do 25. 10. 2017. Zde jsou propozice a přihláška. Pro podrobnější sledujte náš web nebo se přihlašte k našemu newsletteru, abyste měli vždy aktuální informace o tom, co pro Vás připravujeme.

 

Finále soutěže CanSat ročník 2015/2016

 

 

Materiály 2017

 

 

Autor Lukáš Holman SCIENCE IN - Koordinátor

Zobrazit profil autora